Streda 24. 4. 2024

VÍTAME VÁS NA STRÁNKE
NAŠEJ ŠKOLY

• Linka detskej istoty organizovala už 15. ročník celoslovenského detského čitateľského maratónu, ktorý bol tento rok realizovaný s významnou podporou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky.

Dňa 22. marca 2024 sa v čase od 7,30 hod do 23,45 hod. zapojili aj naši žiaci do celoslovenského detského čitateľského maratónu “Čítajme si…” 2024.

Cieľom podujatia „ČÍTAJME SI…“ bolo podporiť záujem detí o čítanie kníh. Zapojením sa do celoslovenského detského čitateľského maratónu sme pripomenuli žiakom to, že vedia a sú zruční v čítaní kníh v rôznych jazykoch. Účastníci prečítali nahlas úryvok z knihy a zapísali sa do prezenčnej listiny. Snažili sme sa o to, aby čitateľský maratón pokračoval bez prestávky. Čo sa nám aj podarilo. Výber kníh bol plne v žiackej kompetencii. Naši žiaci čítali knihy v slovenskom, ukrajinskom, maďarskom, českom, poľskom, mongolskom, anglickom, nemeckom a fínskom jazyku. Čítali sme v triedach, na chodbe a v obecnej knižnici.

• V rámci projektu Generátor inšpirácie zo SNG sme tentokrát na hodinách výtvarnej výchovy pracovali na téme Denník. Súčasťou témy bola analýza tvorby Ladislava Mednyánszkeho, a to konkrétne jeho písomných záznamov – korešpondencie a denníkov. Denníkové záznamy a listy, ktoré boli súčasťou jeho každodenného prejavu, sa stali dôležitým prameňom pri výskume jeho tvorby.

Žiaci si vyskúšali túto formu tvorbu a vytvorili si vlastný denník. Minimálne počas dvoch týždňov si žiaci zaznamenávali krátke postrehy z každého dňa a doplnili ich o vlastné ilustrácie.

• Dňa 11. 4. 2024 sa žiaci 5., 6. a 9. ročníka zúčastnili celodennej exkurzie do Modry. Cieľom bola návšteva Múzea Ľudovíta Štúra a Múzea slovenskej keramickej plastiky.

Najprv naše kroky viedli do múzea Ľ. Štúra, slovenského národného buditeľa, kodifikátora spisovnej slovenčiny, politika, filozofa, historika, jazykovedca, pedagóga, spisovateľa, básnika, publicistu a redaktora. Tu sme videli osobné predmety, obrazy, či dokumenty týkajúce sa činnosti Ľ. Štúra, získali sme nové vedomosti nielen o živote a diele tejto osobnosti našich dejín, ale aj o jeho spolupracovníkoch a historických udalostiach, ktorých bol výrazným aktérom. Múzeum Ľ. Štúra sídli v centre Modry, v tzv. Emreszovskom dome, ktorý patril rodine manželky Štúrovho brata Karola. Tu Ľudovít Štúr strávil veľa času výchovou bratových synov, keď sa v roku 1851 presťahoval do Modry. Napokon v tomto dome 12. januára 1856 aj zomrel.